HAŞERE İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ
GENEL PEST KONTROL YÖNTEMLERİ;

BİYOLOJİK MÜCADELE: Su birikintilerine sineklerin, üreme yeteneğini bozan formülasyonlar kullanılarak tedbirler alınır. Üremesi engellenir.

FİZİKSEL MÜCADELE: Uçan, yürüyen haşereler ve kemirgen girişini ve üremesini engellemek için; Bina deliklerinin kapatılması, kapı altlarına esik, su birikintilerinin yok edilmesi, pencerelere tel kafes, istasyon kurulması, kovuculardan yararlanma, çöplerin kaldırılması, su ve gıda maddelerinin muhafaza altına alınması, kapı pervazı, duvar fayans gibi yerlerdeki çatlakların kapatılması, önlemlerin en kalıcı ve önemli bir kısmini teşkil eder.

KİMYASAL MÜCADELE (İLAÇLAMA): 5 şekilde yapılabilir.

1) ÜREME ALANLARINA HACİMSEL UYGULAMA; Özellikle kara sinek ve sivri sineklerin ürediği yere yumurta ve larvalarını (kurtçuk)öldüren larvisit etkili ilaçlar atarak üremeyi durdurmaktır,en etkili yöntemdir.İlacın cinsine ve vasata göre bunlar 10 gün ile 2 ay kadar üremeyi durdurur. Çöplükler,gübrelikler ve su birikintilerinde,fosseptik ve kanalizasyonlarda çok başarılı şekilde yaz mevsimi boyunca periyodik olarak uygulanır.

2) Haşerenin Üreme Ve Barınma alanlarına Yapılan kalıcı Etkili Ensektisid Uygulama: Pülverizatörle spreyleme seklinde satıhlara kalıcı etkisi 1-2 ay devam eden ilaçlar metrekareye belli dozda düşecek şekilde atılır. Ancak 15-20 gün süre ile ıslak bezle silinmemesi gerekir. İLAÇLAMA esnasında canlı böcekler ölecektir. Ölürken bıraktıkları ve önceden bıraktıkları yumurtalardan zaman içinde çıkan yavrular ilaçla temas ederek tamamı yok olur. Dikkatli ve dozunda atmak gerekir. Sık sık ve bilinçsiz yapılan uygulama zamanla bağışıklık geliştirir ve ilaç etki etmez.

Yanlış Doz – Yanlış Uygulama Basarisizlik Nedenidir.

3) Hacimsel Mücadele: Uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürmek için açık saha uygulamasıdır. Belirli saat ve hava şartlarında iki ayrı şekilde uygulanır.

a) Ulv (Soğuk Sisleme): Motorlu makinelerle kalıcı veya ani etkili havada buharlasan ilaçları su ile seyreltilerek uygulama işlemidir. açık alanlarda, geniş malzeme dolu alanlarda uygulanır.

b) Termal Fog (Sıcak Sisleme): Motorlu makinelerle bu sistem için üretilmiş ani etkili ilaç, mazotla karıştırarak sıcak duman içinde ilacın belli sürede havada asili kalarak uçan haşerenin yoğunluğunu azaltmada kullanılıyordu.Ancak mazotlu uygulama WHO (Dünya sağlık Teşkilatı) tarafından yasaklandı. Biz uygulamayı mazot yerine WHO’nun onayladığı mikrokapsülasyonlu ilaçlarla yapıyoruz.

4) Jel: Jel’in özel tabancayla hamam böceği mücadelesinde kullanılmasıdır. Kimyasal etkisi ve hiçbir riski yoktur. kalıcı etkisi uzun ve kesin netice verir.(Bkz Res.)

5) Kemirgen Mücadelesinde Yemler: Bu amaçla kullanılan yemlere Rodentisit denir.Bunlar mum blok,palet taneli ve macun halindeki yemlerdir.Ayrıca sürekli ve %100 basari getiren istasyon sistemi vardır.Bu sistem en doğru yoldur.