0.5-1 cm boyunda Orta büyüklükte, grimsi – siyah renktedir, kanatlarının ön kısmında, göğüs kısmının önünde 4 adet şerit şeklinde çizgi ile ayırt edilir.Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurtalarını bırakır. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve sıcak havada ortalama 7-8 günde sinek olarak uçar. Çok çabuk ürerler. Her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutlarında çok çeşitli hastalık mikropları taşıdığı için her dolaştığı şeye mikrobu bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkı bırakırlar.

Karasinekler en yaygın ve dünyanın her yerinde bulunabilen sineklerdir. İnsanın yaşadığı her yerde bulunurlar. Kirli ve  çöplük alanlarda yaşarlar. Hastalık taşırlar. Dolayısıyla iç alanda minimize edilmelidir. Yalayıcı-emici ağız yapısına sahiptir. Dolayısıyla katı yiyecekleri yiyemezler. Sindirim sıvılarını besinin üzerine boşaltmak suretiyle dışarıda sıvı hale getirirler ve besini sıvı şekilde vücutlarına alırlar.

Karasinekler özellikle taze hayvan gübreleri üzerinde ürerler ve çiftliklerde oldukça yaygındırlar. Köpek dışkılarının günlerce üzerinde kaldığı çimler üreme alanlarıdır. Nadiren iç alanda ürerler. İç alanda üreme yerleri temizlenmemiş çöp konteynırları veya mutfakta çürümüş sebze, meyve artıklarının üzerileridir. Ev ve işyerlerinin etrafındaki karasinek probleminin nedenleri;

1) . Evcil hayvan dışkıları ve bina etrafındaki çöp konteynırları ile binalara giriş yapabilmektedir

2) Pencere ve kapı etrafındaki açıklıklar sineklerin binaya giriş yapmasına neden olmaktadır.

Problemi önlemek amacıyla;

  • Çöpler, çöp kutularına plastik torbalar içerisinde atılmalıdır. Plastik torbalar, çöplerden kokunun yayılmasını ve sineklerin bu alanlara toplanmasını önlemektedir.
  • Çöp kutuları binadan mümkün olduğunca uzakta tutulmalıdır.
  • Evcil hayvan dışkıları düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Etrafındaki aralık ve çatlaklar uygun malzeme ile kapatılmalıdır. Pencerelere sineklik takılmalıdır.

Bina içinde ve yakınında var ise ölü hayvanlar derhal atılmalıdır.