Tahta Kurusu

Yetişkin tahta kurusu kahverengi renktedir, ancak vücutları beslendikten sonra kızarık görünür.Tam yetişen tahta kuruları nispeten yavaş hareket eder ve 4-5 mm arasında ölçülür.

Yumurtadan yeni çıkmış olanları küçük olabilir ve görmek zor olabilir, ancak yetişkinler çıplak gözle saptanabilir ve gizlenmek için kullandıkları çatlaklarda ve aralıklarda bulunabilirler. Hisar ilaçlama profesyonel tahta kurusu ilaçlama servis hizmeti vermektedir.

Tahtakurusu İlaçlama

Ev ve iş yerlerinizde başınıza dert olacak ve sizler için zarar teşkil eden bir böcekten, tahtakurusundan nasıl kurtulmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, profesyonel tahta kurusu ilaçlama hizmeti veren firmamızdan hizmet almak ve bu haşere hakkında bilgi sahibi olmak için destek alabilirsiniz.

Tahtakurusu Nerelerde Bulunur?

Tahtakuruları kendilerine yuva edindikleri mobilyalar, parkeler, parke profilleri, dolaplar, kapı ve cam doğramaları, mutfak mobilyaları, yatak başlıkları, yorgan, yastık, çarşaf gibi birçok ortamda yaşayabilirler. Bu sebeple aranmaları gereken ve ilk bakılması gereken noktalar bunlardır.

Evinizde, iş yerinizde ve dış mekanda bulunmaları durumunda ciltten emecekleri kan ile beslenecek olan bu böceğin, insan sağlığına her ne kadar tehlike arz etmediği düşünülse de birçok cilt hastalığına sebebiyet verebileceği düşünülüyor.Yetişkin bir tahta kurusu, ortalama bir karpuz çekirdeği büyüklüğündedir.

Tahta Kuruları Hızla Çoğalabilir

Dişiler günde bir ila beş yumurta bırakabilirler ve bir tahta kurusu ömrü boyunca 200 ila 500 yumurta bırakabilirler . Normal oda sıcaklıklarında ve yeterli besin kaynağı ile, 300 günden fazla yaşayabilirler. Tahta Kuruları hızlı bir şekilde çoğalabilir, bu nedenle erken teşhis, daha büyük bir istila olayını önlemeye yardımcı olmak için önemlidir. Entegre haşere kontrol koruma prosedürümüz, bulunduğunuz ortamı değerlendirmek, çözümler üretmek ve karşılaşabileceğiniz tahtakurusu sorunlarını çözümlemek için çalışır.

Tahtakurusu Isırığı Etkileri

Tahta kurusundan kaynaklanan en büyük risk ısırıkların tahrişi ya da uyku eksikliği ve stres  ile sonuçlanan psikolojik endişelerdir. Tahta kurusu ısırıkları böceklerin beslenmesinden bir gün veya daha fazla zamana kadar görülebilir hale gelmez, bazı insanlar asla ısırılmaya tepki vermez. Aşırı reaksiyonlarda, büyük kabarcıklar görülebilir. Bu kabarcıklar yavaş yavaş boyutunu küçültür, küçük kırmızı lekeler olur.

Tahta kurusu ısırıkları kaşıntıya neden olabilir ve şişme veya kabarcık benzeri deri iltihaplarına neden olabilir. Bedensel olmayan böcek kaynaklarının cilt tahrişlerine neden olabileceğini de not etmek önemlidir.

Isırık ya da cilt reaksiyonları yaşıyorsanız, bir doktora başvurun. Evde tahta kurusu varsa, onları ortadan kaldırmak için Hisar İlaçlama haşere kontrol uzmanına başvurulmanız yeterlidir.

Tahtakurusu İstilası Neden Olur?

Tahtakurusu istilasının yaşanma sebepleri arasında taşınma, otel konaklamalarında eşyalara yapışması, yeni bir mobilya ile eve girmeleri ve çoğalmaları gibi sebepler gösterilebilir. Bu bulgular tamamen dış ortamdan taşınması ile evinize girebileceğine işaret olduğundan, evcil hayvanınız ile de eve girebileceğini unutmamanız gerekir.

Her şeyden önce tahtakurusu tahta ile beslenmez. Bu gerçeği bilmek ve buna göre hareket etmekte fayda var. Çünkü tahtakurusunun ev ve iş yeri gibi ortamlarda bulunması durumunda, tahta yedikleri düşünülerek bu durumu önemsemeyen birçok vatandaşımız var. Tahtakuruları taze kan ile beslenen böceklerdir.

Bu sebeple evde olması durumunda sizin, eşinizin, anne, babanızın ya da çocuklarınızın cildinden kan emerek varsa evcil hayvanınızı da aynı şekilde rahatsız ederek besleneceklerdir.

Tahtakurusunun Zararları

Dış mekanlarda, kafelerde, restoranlarda da bu haşereden nasibini alan mekanlardır. Çoğu zaman hayvansal ürünleri işleyip satan bu mekanlar, taze etin taşınması esnasında bu böceğe maruz kalabiliyor.

Kimi durumlarda hiç beslenmeden yaklaşık 1 yıl boyunca hayatta kalan ve kendisini bu şekilde muhafaza edebilen tahtakuruları, beslenme ihtiyaçları ve sıcak havayı bulduklarında ise tekrar harekete geçebiliyorlar. Eğer işletmenizin tahtakurusu ve çeşitli haşereye maruz kalmış olduğunu düşünüyorsanız gecikmeyin.

Acilen ilaçlamaya ihtiyaç duyduğunuz her an, Hisar İlaçlama sizlere bu konuda yardımcı olmaya hazır. Tahtakurusunun zararları arasında ısırmaya bağlı deri kızarmaları, kabarmaları, alerjik reaksiyon, ev ve ofis eşyalarınızın zarar görmesi gibi birçok sebep bulunmaktadır.