Meyve sineği

Yetişkinleri 3 ile 4 mm uzunluğunda, koyu renk gözleri ve esmer toraksları olmalarına karşın kırmızı, bazen de koyu renkte olabilmektedirler. Karınlarının üst tarafı siyah alt tarafı da gridir. Meyve sinekleri kahverengi ya da esmer renkte olurlar. Yaz aylarında genellikle populasyonları artar. İç mekânlarda tüm yıl boyunca aktiflerdir. Meyve sinekleri olgunlaşmış meyve ve sebzeler ile mayalanmış ürünleri tercih ederler. Meyve sinekleri larvaları canlı maddelerin ve hareketsiz suların olduğu yerlere bırakırlar. Yaşam süreleri çevre koşullarına ve yiyecek bulma imkânlarına bağlı olarak 25 gün civarındadır. Meyve sinekleri varlığının tesbiti, yetişkin sineklerin ve pupaların varlığıdır. Yetişkin sinekler genellikle mutfakta ya da çürümekte olan meyve ve sebzelerin bulunduğu çöp kovalarının yakınlarında uçarlar. Olgunlaşmış larvalar, sürünerek kuluçka yerlerinden çıkıp pupa evresini geçirmek için en yakınlarında bulunan kuru bir yere giderler. Bazen bu pupalar hamamböceği ya da fare dışkısına benzetilse de pupaların ucundaki bir çift boynuzdan meyve sineği oldukları anlaşılabilir.

Diğer sinek türlerinde olduğu gibi meyve sineklerinde de dört aşamalı bir hayat evresi vardır: Yumurta olarak başlar, larva ve pupa evresi aşamaları tamamlandıktan sonra ergin bir bireye ulaşırlar. Hayatlarının ilk evreleri ortalama sadece bir kaç gün sürer ve uygun sıcaklık koşullarında bir hafta kadar kısa bir sürede yetişkin olurlar. Yetişkin meyve sinekleri yaklaşık 30 gün yaşayabilirler. Bilinen meyve sinekleri (Drosophilamelanogaster) hızlı üreme becerileriyle bilinirler. Hızlı yaşam evreleri, bilim adamlarına birçok nesil üzerinde çalışma yapmalarına olanak sağlar. Meyve sineklerinden kurtulmak oldukça zordur. Meyve sinekleri genellikle şekerli ve canlı maddelere gelirler. İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi genellikle meyve yığınlarının etrafında bulunurlar. Buna rağmen bozulmakta olan ette, çöp kovalarında ve bolca dökülmüş gazoz ya da alkol birikintilerinde de yaşayabilirler. Eve getirilen her çeşit meyve, mümkünse, buzdolabında saklanmalıdır. Düzenli olarak mutfak tezgâhlarının silinmesi ve çöp kovalarının boşaltılması, meyve sineği istilası olasılığını azaltacaktır. Meyve sineği istilasında atılması gereken ilk adım, bu sineklerin beslenme ve üreme yerlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Meyve sinekleri, yumurtalarını genellikle çürümüş meyvelerin ve diğer yumuşak, tatlı, canlı maddelerin üzerinde bırakırlar. Mutfağınızda bir meyve sineği istilası görürseniz, ilk önce fazla olgun ya da hasarlı meyvelerden kurtulmanız gerekir. Daha sonra alacağınız meyve ya da sebzeleri, meyve sineği istilasından kurtuluncaya kadar mutlaka buzdolabında tutun. Mutfağınızda hiç meyve ya da sebze içeren madde yoksa çöpünüzü ve geri dönüşüm kutularınızı kontrol edin. Sineklerin yumurtaladıkları yerleri izole ettikten sonra çeşitli mücadele yöntemleri uygulanabilir. Her ne kadar tamamen ortadan kaldırılmaları birçok müdahaleyi gerektirecek olsa da, beslenebilecekleri yiyecek kaynaklarının ortadan kaldırılması var olan nüfusun yok olmasını sağlayacaktır.

Hisar İlaçlama,  Meyve sineği  sorunlarınızda konusunda deneyimli personeller, uygun ekipmanlar ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı fare ilaçları ile kalıcı çözümler sunar.