Karıncalar

Birbirlerine destek olarak yaşamaları ve çalışkanlıklarıyla bilinen karıncalar, göründükleri kadar masum hayvanlar değillerdir. Özellikle insanların yaşam alanlarında, yaşam alanlarındaki bitkilerde ve bahçelerde ortaya çıktıklarında verebilecekleri zararın potansiyeli korkutucudur. Çünkü dayanıklı hayvanlar olan karıncalar çeşitli hastalıkların mikroplarını taşırlar. İstila ettikleri mekânlar, en azından bu nedenle hijyenlerini kaybederler.

Öte yandan doğrudan zarar vermedikleri düşünülse de karıncalar insanları ısırmaktan çekinmezler. Bu ısırıklar hem taşıdıkları mikropları aktarmaları hem de alerjiye yatkın olanlarda alerjik reaksiyon oluşturmaları sebebiyle tehlike yaratır. Bununla birlikte yiyecekler dahil her şeyin üzerinde dolaşmaları da taşıdıkları mikropların yayılmasına neden olur. Bulaştırdıkları başlıca hastalıkların tifüs, verem, dizanteri, veba ve şarbon olduğu saptanmıştır.

Bazı karınca türleri bahçeler, evler ve iş yerlerindeki bitkilere de dadanarak zarar görmelerine, hatta ölmelerine neden olurlar. Mekânların ahşap kısımlarını çürüten ve “ev süngeri” adı verilen mantar hastalığını da karıncalar yayar.

Karınca İlaçlama

Ev ve ofislerin yanı sıra insanların toplu halde bulundukları mekânlarda, yani hastaneler, okullar, camiler, banka şubeleri ve kamu binalarında karıncalara karşı önlem alınması yerinde olur. Özellikle hastaneler ile okullar, taşıdıkları mikropları her yere ulaştıran karıncalardan en kısa zamanda kurtulmalıdır.

“Sosyal böcekler” olarak da adlandırılan karıncalarla mücadele, bu minik ve hızlı hayvanların çabuk çoğalmaları ve her yere girip saklanabilmeleri nedeniyle kolay sonuçlanmaz. Amatör yöntemler ise sadece geçici çözümler sağlar.

Karınca Derdine Son

Modern ilaçlama firması Hisar İlaçlama, karıncaların potansiyel tehlikelerini çok iyi değerlendirerek, bu konuda özel olarak eğitilmiş profesyonellerle hizmet verir Hisar İlaçlama ekipleri karıncaların mekânlarda yaptığı yuvaları tek tek tespit ederek işe başlar. En kuytu köşelere ve bahçelerde toprağın altına yaptıkları yuvaların yeri tespit ederek sonraki işlemler bu canlıların yok edilmesini ve tekrar yuva yapmalarının engellenmesinden oluşur.

Dünyaya açılan ilk Türk firması ve en modern ilaçlama şirketleri arasında yer alan Hisar İlaçlama, karınca ilaçlama işleminde yerine göre jel, likit veya toz insektisitler kullanır. Çevreye ve diğer canlıların sağlığına duyarlı kokusuz ilaçlar, asıl hedef olan karıncaları yok eder.

İlaçlama şirketi Hisar İlaçlama ekipleri, ev ve iş yerlerinde karınca ilaçlaması yapılacak gün ve saati müşteriyle beraber belirleyerek hareket eder.